
В ежедневието много често се налага да измерим напрежение – дали за да проверим дали в батериите е останал ток, или контактът е захранен – все неща, които всеки уважаващ себе си домашен майстор може да направи сам. Стига да има мултицет под ръка. В този материал ще се запознаем с уреда мултицет, начина на ползване и възможностите, които предоставя.
Какво представлява мултицетът
Мултицет (чието българско име всъщност е мултиметър, или още мултимер) представлява многофункционален уред за измерване на различни електрични величини. Най-семплите мултицети предоставят възможностите за измерване на ток като волтметър, амперметър (за постоянен и променлив ток) и съпротивление (омметър).
През последните години с развитието на електрониката и електротехниката функциите на мултицетите стават все по-разнообразни. В същото време размерите на мултицета намаляват, заедно с увеличаване на точността на измерване.
Актуалните мултицети на пазара вече измерват и честота, капацитет, температура, параметри на транзистори, магнитни величини и др. Дори и по-евтини модели вече имат и разнообразни полезни екстри като самоизключване за запазване на батерията, автоматична смяна на обхватите, калибриране, запаметяване на последните измервания и други.
Видове мултицет и основни функции
Мултицетите биват два вида – аналогов (при който стойностите се отчитат от стрелка) и цифров (където виждаме замерванията на екран), можете да закупите този вид от всички електронни магазини. На снимката е показан евтин (китайски) цифров мултицет.
Ето тук са показани какви са основните функции на мултицета:
Близък план на мултицета и мястото, където се свързват сондите.
Червената сонда свързваме с V-ома дупка и черната сонда е винаги свързваме към СОМ.
За да видите дали вашия мултицет работи правилно завъртете врътката към иконата с говорителя, както е показано на симката. Допрете двете сонди и ако чуете звук, това означава, че работи.
Тестване на резистор (измерване на съпротивление) с мултицет
Една от основните функции на мултицетът е измерването на съпротивление в ежедневието.
За да тестваме резистори, трябва да завъртим врътката например на 2000-ома.
При свързване на сондите към всеки край на резистора, на мултицета ще се изпише конкретното съпротивление.
Измерване на напрежение
Друга изключително удобна функция на мултицетите е вградения волтметър, чрез който може да измерим напрежението в батериите за дистанцинното, акумулатора на колата или ATX захранването на компютъра. Мултимерите могат да измерват прав и променлив ток, но е важно да знаем, че това става на различни позиции на бутона (врътката) – DCV (за прав ток – батерии, акумулатори и т.н.) и ACV (за променлив ток – напр. контакти).
За да тестваме напрежението на PSU, завъртаме врътката на 20 DCV(20V) (за измерване на постоянно напрежение).
Уверете се, че червената сонда е свързана с жълтия слот на вашия MOLEX и черната сонда с черния слот.
Напрежението, измерено от 12 V от молекса на PSU е 12.4 волта.
А сега и е една от най-добрите способности на мултицета. Можете да тествате вашия светодиод. Завъртаме врътката на иконата с говорителя.
Просто мушкаме двата полюса на светодиода, както е показано на симката и гледаме.
ВАЖНО – УРЕД КАТО ТОЗИ В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ БИВА ДА СЕ ИПОЛЗВА ЗА ТОЧНО ИЗМЕРВАНЕ. КИТАЙСКИ Е! ПРЕПОРЪЧВАМЕ ИЗПОЛЗВАНЕТО НА КИТАЙСКИ УРЕДИ ЗА ОРИЕНТИРИ ОТ ТИПА „ГОРЕ-ДОЛУ“.
За въпроси, коментари и предложения – нашият форум е на Ваше разположение!