
Продажбите на преносими компютри са във възходящ тренд вече повече от десетилетие. Ако през 2011 г. пазарният им дял спрямо десктоп компютрите беше малко над 25%, то днес той е вече почти изравнен. Това е разбираемо тъй като и животът на средностатистическия потребител се промени значително за този период, а и технологиите се развиват постоянно, намалявайки все повече разликата в производителността между стационарните и преносимите компютри.
Предвид факта, че лаптопите се използват все повече и средният живот на батериите им е между 18 и 24 месеца, на все повече хора им се налага да потърсят нова батерия за своя лаптоп.
На теория това трябва да е бързо и лесно занимание, но на практика се оказва една идея по-сложно и в някои случаи (за немасови машини) може да отнеме месеци.
Стандартна или усилена батерия?
Първият въпрос, на който трябва да си отговорите, когато решите да потърсите нова батерия за лаптоп е: “за какво ползвам преносимия компютър”. Ако през повечето време той е свързан към контакта и се ползва като стационарен компютър, то най-вероятно няма да имате нужда от усилена батерия с по-висок капацитет от стандартния.
Ако обаче ползвате своя лаптоп предимно в движение и на батерия, то инвестицията в усилена батерия с по-висок капацитет, е нещо, за което си струва да се замислите. За да изберете своята нова батерия обаче, трябва да вземете предвид някои основни параметри.
Основни параметри
Капацитет
Капацитетът на батерията се изписва в милиамперчаса (mAh) или ватчава (Wh). Правилото тук е много просто – колкото по-висок е капацитета, толкова по-дълго време ще работи вашия лаптоп с едно зареждане на батерията. Важно е да имате предвид, че при по-старите компютри, на които батерията се сменя, без да се премахва задния капак на лаптопа, обикновено усилените батерии са физически по-големи, защото съдържат повече на брой клетки. При по-модерните преносими компютри, също може да има разлика в размера, но в повечето случаи размерът остава еднакъв и просто се използват клетки с по-висок капацитет.
Напрежение
Напрежението се измерва във волтове (V) и се изписва върху самата батерия. Най-често то e около 7.2V (7.4V), 10.8V (11.1v) или 14.4V (14.8V). Разликата в напрежението при различните батерии идва от различния брой на използваните клетки. Така, например, ако батерията съдържа нечетен брой клетки, то напрежението ще бъде около 10.8V (11.1V) – може да има и доста разновидности при изписванията като 11.1V, 11.34 и други. Ако батерията съдържа четен брой клетки, напрежението ще бъде около 7.4V (7.2V, 7.6V) или 14.4V (14.8V, 15V).
Общото правило е, че в повечето случай няма проблем да се заменят батерии с близко напрежение – 10.8V и 11.1V е на практика едно и също. Много често лаптопите могат да работят и с 3 клетъчни и с 4 клетъчни батерии, например, които от своя страна работят на напрежение 10.8V и 14.4V. В някои отделни случаи обаче, преносимите компютри ще работят само с един вид батерии и, ако се опитате да сложите батерия с по-високо или ниско напрежение, компютърът просто няма да стартира.
Продуктов номер
Най-лесният начин да купите нова батерия за лаптоп, е да видите продуктовия номер на старата си батерия и да търсите по него. Той винаги е изписан на самата батерия, но при различните производители има различен вид. При някои се състои само от цифри, при други е комбинация от цифри и букви. Обикновено не е проблем да се открои кое точно е продуктовия номер на батерията.
Смяна на батерията
Смяната на батерията в 90% от случаите е лесна и може да се извърши без проблем, без да се налага да се обръщате към сервиз. Сценариите са няколко:
- Ако батерията се сваля, без да трябва да се разглобява задния капак на лаптопа, трябва просто да свалите старата и да поставите новата.
- Ако батерията е вътрешна, много често смяната изисква единствено да свалите задния капак на лаптопа след което да откачите старата батерия и да закачите новата.
- В някои по-редки случаи, при смяната на вътрешна батерия е необходимо по-сериозно разглобяване на лаптопа. За щастие за почти всички модели има подробни видеа онлайн. Нашият съвет е да прегледате едно-две такива видеа и сами да прецените дали замяната е по-вашите сили. Ако ви се струва твърде сложно, винаги може да се обърнете към професионалисти.